Isuzu D-Max Arctic Trucks AT35 Stealth

Како од вселената

Претставен на салонот на комерцијалните возила во Бирмингем, овој пикап привлече неочекувано големо внимание на посетителите

Isuzu подготвува посебна едиција на успешниот модел D-Max Arctic, кој заради специјалниот третман ќе ја има ознаката Stealth. Визуелниот впечаток е навистина интересен најмногу заради космички црната мика боја слична на онаа на невидливите за радар авиони. Однадвор се забележуваат проширените прагови и LED светлата, додека внатрешноста се одликува со нешто повисоко ниво на луксуз благодарение на кожените седишта и новиот 9-инчен дисплеј на навигацијата и аудио системот со 9 звучници и сабвуфер. За погон е задолжен стандардниот дизел мотор со работна зафатнина од 1.898 cm³ со 164 KS при 3.600 вртежи во минута и 360 Nm достапни од 2.000 до 2.500 вртежи.

Овој пикап со двојна кабина е долг 5.295, широк 2.170 и висок 1.980 mm, со меѓуоскино растојание од 3.095 mm и товарен простор со должина од 1.485, широчина 1.530 и длабочина од 465 mm. Благодарение на големите тркала 315/70 R17 Nokian Rotiiva растојанието од подлогата е 290 mm и може да прегази 700 mm длабока вода. Од Isuzu наведуваат дека има извонредни теренски способности – нападен агол од 44°, излезен од 24° и агол на рампата од 32°, како и дека може да вози по бочен нагиб под агол од 49°. Предвидено е производство од само 10 примероци, кои ќе бидат достапни по почетна цена од 44.005 британски фунти.